fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

izdajanje1

Ishrana izdojenim majčinim mlijekom podrazumjeva da majka isključivo koristi izdajanje za uspostavu i održavanje laktacije. Postoje situacije kad žena jednostavno ne može dojiti ili ne može nastaviti dojiti. U takvim situacijama majke su najčešće upoznate samo s mogućnošću hranjenja bebe adaptiranim mlijekom, no postoji još jedna mogućnost hranjenja - svojim izdojenim mlijekom.

Ručno izdajanje

Ručno izdajanje je najstariji, najekološkiji, najjeftiniji i najpraktičniji oblik izdajanja. Ne zahtijeva nikakvu dodatnu opremu, a majci dojilji može pomoći u razlicčtim situacijama:

- kad treba izdojiti samo malo svog mlijeka (dojke su joj prepunjene ili želi bebi napraviti kašicu sa svojim mlijekom), kad povremeno treba izdojiti velike količine (za cijeli obrok) ili kad želi stimulirati veću proizvodnju mlijeka.

Često je majkama ovakav način puno ugodniji i učinkovitiji od izdajanja pumpicom, pogotovo ako imaju problema s refleksom otpuštanja mlijeka (ruke su puno ugodnije od plastike) ili su bradavice oštećene. Nekompatibilnost oblika dojke i dijela pumpice u koji ulazi bradavica može čak još i dodatno uzrokovati oštećenja.

Ručno izdajanje je nježno i ne uzrokuje bol ili modrice na dojci. Ako se to dogodi, znači da tehnika nije ispravna. Traži vještinu - koja dolazi s praksom - i nešto malo osnovnog znanja o funkcioniranju dojki: mlijeko proizvode mliječne žlijezde i ono otječe mliječnim kanalićima do završetaka koji se nalaze na bradavici. Važno je izdajanjem nježno „pogurati“ mlijeko da kroz kanaliće ode do završetaka, a novo mlijeko će se stvoriti redovitim pražnjenjem.

Izdajanje putem mehaničkih i električnih izdajalica

Osim ručnog, za izdajanje se koriste i razne mehaničke i električne izdajalice. Kod upotrebe ovih izdajalica važno je voditi računa o njihovoj čistoći. Prije prve upotrebe izdajalice, najbolje bi je bilo sterilizirati. Svaki sljedeći put, kako bi bila spremna za upotrebu, izdajalicu bi trebalo dobro oprati deterdžentom i vrućom vodom, te temeljito isprati pod mlazom vruće vode. Nakon toga ju je najbolje staviti na papirnati ručnik da se osuši. Sterilizacija izdajalice u sterilizatoru nije potrebna, barem ne cijele izdajalice.

Što se tiče mehaničkih dijelova, dovoljno je sterilizirati samo dio koji dolazi u dodir sa dojkom, kao i posudu u koju će izlaziti majčino mlijeko - kod mehaničkih izdajalica najčešće se radi o bočici na koju je montirana izdajalica, kako ne bi bilo nepotrebnog pretakanja mlijeka iz jedne posude u drugu. Svakako nije potrebno sterilizirati izdajalicu nakon ili prije svake upotrebe.

izdajanje

Pohranjivanje majčinog mlijeka

Majčino mlijeko može se pohraniti na sljedećim temperaturama:

a.) Kolostrum: → na 27-32°C - 12 sati

b.) Zrelo mlijeko:

1.) Na sobnoj temperaturi

→ do 15°C ....... 24 sata

→ 19-22°C ....... 10 sati

→ 25°C ........... 4-6 sati

→ 30-38°C ....... . 4 sati

2.) U hladnjaku: → na temperaturi 0-4°C ....... do 8 dana

3.) U zamrzivaču:

→ u pretincu zamrzivača unutar hladnjaka (temperatura nije stalna zbog čestog otvaranja vrata hladnjaka)...... do 2 sedmice

→ u pretincu zamrzivača koji je dio hladnjaka od dva dijela (zamrzivač ima posebna vrata)....... 3-4 mjeseca

→ u zamrzivaču s konstantnim dubokim smrzavanjem na -19°C ....... 6 mjeseci ili duže

Za pohranjivanje je najbolje koristiti spremnike od tvrde plastike ili stakla, sa čvrstim poklopcem, ili u vrećice posebno namijenjene čuvanju majčinog mlijeka. Plastični spremnici bolji su od staklenih jer leukociti iz mlijeka prijanjaju na staklene stijenke i gube svoju djelotvornost.

Zagrijavanje majčinog mlijeka

Mlijeko iz frižidera treba zagrijati pod mlazom tople vode, povremenim trešenjem bočice sve dok se ne postigne željena temperatura ili u vodenoj kupelji. Mlijeko nikada ne treba zagrijavati do vrenja. Prokuhavanjem se gube ili smanjuju zaštitne materije i neki enzimi, čime se smanjuje i njegova vrijednost.

Izdojeno majčino mlijeko nije homogenizirano pa je normalno da se podijeli u dva dijela - masni dio i vodenasti dio. Protresanjem spremnika, raspoređuje se masnoća u mlijeko.

Zamrznuto mlijeko trebalo bi staviti u hladnjak na period od 24 sata kako bi se postupno odmrzlo. Nakon odmrzavanja, zagrijati ga treba kao i mlijeko koje je bilo pohranjeno u frižideru. Takvo odleđeno mlijeko ne smije se ponovo zaleđivati.

Izvor: Smjernice za zdravu ishranu djece uzrasta do tri godine (Federalno Ministarstvo zdravstva BiH)