fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

tjemenica-beba

Tjemenica predstavlja pojavu masnih žučkastih naslaga koje se nakupljaju na bebinom vlasištu najčešće u prvim mjesecima bebinog života. Koža ispod tjemenice je crvenkaste boje. Može se pojaviti na jednom dijelu vlasišta ili na čitavoj bebinoj glavici. Također, može se pojaviti na licu, nosu, naborima kože na rukama i preponama.

Šta je uzrokuje? 

Ljekari smatraju da je tjemenica uzrokovana zaostalim majčinim hormonima iz trudnoće koji su se prenijeli na bebu putem placente. Ovi hormoni stimulišu lučenje lojnih žlijezda što se manifestuje u stvaranju masnih naslaga u folikulama dlake na vlasištu bebine glavice. 

Povećano lučenje ovih žlijezda se postpeneno smanjuje nakon rođenja i u većini slučajeva, tjemenica se sama povlači. Iako tjemenica nije prelazna, mogu postojati genetski faktori koji utječu na njenu pojavu poput osjetljive i suhe kože bebe koja je pogodna za njen nastanak. 

Kako je tretirati? 

Kako biste smanjili i postepeno uklonili tjemenicu, možete blago zagrijati maslinovo/bademovo/suncokretovo ulje (poželjna su prirodna ulja), nanijeti ga na bebinu kosu, ostaviti da djeluje 30 minuta ili tokom cijelog dana/noći (ovisno o količini tjemenice), a zatim ga lagano ukloniti blagim šamponom uz češljanje kako biste uklonili ljuspice. Važno je lagano češljati bebino vlasište kako ne biste uzrokovali iritaciju. 

Kako biste spriječili stvaranje tjemenice, potrebno je da redovno perete bebinu kosu i nakon pranja, lagano masirajte glavicu peškirom i mekanim češljem/četkom u suprotnom smjeru od rasta kose. Bebino tjeme ne smije ostati vlažno jer to pogoduje stvaranju gljivica. 

Kada potražiti stručnu pomoć? 

Ukoliko se simptomi tjemenice ne povuku a koža bebe postane crvena i iritirana ili se tjemenica proširi na druge dijelove tijela, obavezno posjetite vašeg pedijatra jer se može raditi o ozbiljnijim infekcijama koje se trebaju pravilno liječiti uz određene preparate.