fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

pilates-mame

Rodio se novi život! Sva majčina pažnja usmjerena je na njegu i brigu njenog čeda koje u njoj budi najljepše emocije: ljubav, plemenitost, nesebičnost, nježnost, radost... 

Ipak, nakon 6-8 nedjelja, ako je majka imala prirodan porođaj bez komplikacija i bez dužeg krvarenja i ako to, naravno, odobri ordinirajući ljekar, može se započeti postepeno i lagano sa prvim vježbanjem.

Svakako da se odmah nakon poroda, ako se majka dobro osjeća, može početi sa laganim šetnjama, ali sa ozbiljnijim vježbanjem treba pričekati sve dok se razdvojeni trbušni mišići ne vrate u početnu poziciju. To će, naravno, utvrditi ljekar, ali i same majke mogu po stanju trbušnih mišića zaključiti da li je vrijeme da se fizički probude.

Ležeći na leđima opipajte trbušni zid, mišići oko pupka ne smiju biti razdvojeni više od 1 cm. Kad ljekar da zeleno svjetlo i ako je majka, k tomu još, bila fizički aktivna i za vrijeme trudnoće, potreba za tjelovježbom nakon poroda javit će se vrlo brzo.  

Sa porodom na carski rez, duže je vrijeme oporavka i može trajati i do nekoliko mjeseci (najmanje 6). Naravno da je, zbog spriječavanja stvaranja ugrušaka, također preporučljiva ugodna šetnja. I u ovom slučaju važna je preporuka ljekara i majčin osobni osjećaj da li je psihofizički spremna za vježbanje.  

Kad se majka i ljekar dogovore da nema nikakvih limitirajućih faktora, nakon laganih šetnji počinje sa sa nešto intenzivnijim vježbanjem. Ukoliko majka doji bebu, savjetuje se dijete podojiti sat vremena prije vježbanja zbog punih grudi i oko 2 sata nakon vježbanja.

Samo vježbanje neće utjecati na količinu stvaranja mlijeka, ali postoji mogućnost da mliječna kiselina nagomilana u mišićima nakon intenzivnog treninga, može izazvati probleme u djetetovoj probavi. Stoga se majkama preporučuju razne vrste body and mind vježbanja poput Pilatesa ili Yoge. 

Pilates odličan izbor nakon poroda!

Vježbajući Pilates, majke će naučiti kako pravilnim disanjem aktivirati trbušnu muskulaturu koja je tokom trudnoće potpuno oslabila i bez tonusa. Osim toga, kroz Pilates vježbanje aktiviraju se i mišići zdjeličnog dna, čije je toniziranje i vraćanje u optimalnu funkciju od izuzetnog značaja za zdravlje majke.

Kegelove vježbe mogu biti sastavni dio Pilates programa vježbanja. Poseban problem u postporođajnom periodu jeste i pravilno držanje tijela zbog nošenja bebe u naručju i bolova u lumbalnom dijelu leđa.

Budući da Pilates vježbanje počiva na vrlo važnim principima poput koncentracije, vizualizacije, kontrole, preciznosti, djelovanja iz tzv. “Core” ili centra tijela, fluidnosti pokreta, integracije mišićnog  djelovanja i neprestalne veze između uma i tijela, preporučuje se svakoj majci.

pilates-mame1

Radi se, dakle, o vježbama lakog, umjerenog ili nešto jačeg intenziteta, u zavisnosti od toga koliko ste dugo u treningu, vrlo laganog tempa izvođenja i sa malim brojem ponavljanja, ali uz puni fokus na način izvođenja vježbe i režim disanja.

“Core” ili centar tijela podrazumijeva aktiviranje mišića trbuha, donjeg dijela leđa i sjedalnih mišića i iz centra tijela se izvodi svaka vježba. Vježbe su povezane u cjelinu i nakon strpljivog, redovitog i sistematičnog pristupa vježbanju, uz stručno vođstvo Pilates instruktora, vrlo brzo ćete primijetiti napredak. Ne može biti savršenije za povratak u dobru psihofizičku formu.

Pilates vježbanjem oslobađate se napetosti, vraćate snagu i tonus svojim mišićima, povećavate amplitude svojih pokreta kroz vježbe istezanja, elasticitet svojoj koži i u konačnici, njegujete svoj duh i obilujete energijom i pozitivnim stavom.

Ima li boljeg recepta za zdrav i ljubavi prepun odnos između majke i njenog djeteta?

Za portal svezabebe.ba piše,
Suada Krezić, mr. kineziologije, licencirani instruktor Pilates Body tehnike