fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

sejda-dzino

Kao i svaki drugi prirodni proces, porođaj predstavlja jednu od fizioloških funkcija ženinog organizma i trebalo bi da bude bezbolan. Kontrakcije materice, potrebne za istiskivanje ploda ne bi trebale biti bolne.

Smatralo se da je porođajna bol redovna pojava. Utvrđeno je ipak da se 10-50% civiliziranih žena porađa bez izrazitih bolova.

Psihofizička priprema za porođaj zasniva se na psihičkom i fizičkom pripremanju žene za porođaj, čime se omogućava da se porođajna bol u znatnoj mjeri ublaži, pa i odstrani. 

Tri činioca dovode do bolnog poroda izazvani uslovnim bolnim refleksom, a to su: 

Strah - uzrok duševne napetosti, 
Grč - strah dovede do napetosti svih mišića, pa i mišića materice u nivou njenog grča, 
Bol - zbog napetosti mišića bol postaje jači. 

Ako se uklone strah i napetost mišića ukloniće se i bolovi a to ćemo postići upoznavanjem trudnice sa:

• tokom i mehanizmom poroda, 
• mehanizmom disanja i  
• mišićnom relaksacijom za vrijeme porođaja. 

Na ovaj način dovodimo do ukidanja uslovnog bolnog refleksa, te porodilja ima aktivan stav u toku porođaja, što podrazumijeva dobru komunikaciju sa babicom i akušerom.

sretna-trudnica

Kako se postiže psihofizička priprema za porođaj?

Psihofizička priprema trudnice za porođaj postiže se tjelesnim vježbama i teoretskim časovima. Na teoretskim časovima trudnice se upoznaju sa osnovnim elementima fiziologije trudnoće, sa tokom i mehanizmom poroda, mišićnom relaksacijom i vježbama disanja.

Trudnice uvježbavaju određene tipove disanja, koji se primjenjuju u toku porođaja, kako se relaksirati između kontrakcija, a određenim fizičkim vježbama jačaju pojedine grupe mišića koji su u trudnoći naročito opterećeni: nožni, leđni, trbušni ili mišići koji direktno učestvuju u porođaju (mišići dna male karlice). 

Trudnice koje redovno dolaze na psihofizičku pripremu za porod imaju sve preduslove za uspješan porod: 

• fizička pripremljenost, 
• poznavanje tehnika opuštanja, 
• poznavanje tehnika disanja, 
• znanje (informiranost), 
• dobra komunikacija sa osobljem u porođajnoj sali. 

Važnost uloge budućih očeva

Kurseve psihofizičke pripreme za porod poželjno bi bilo da pohađaju i muževi ili partneri. Idealno bi bilo kada bi muž mogao prisustvovati porodu. To je važno iskustvo za oboje i bilo bi dobro da se podijeli. Biti u sali za porod bez pripreme moglo bi za oca biti neugodno iskustvo. Zato je jako bitna priprema para za porod. Na kursu muž nauči kako pomoći ženi za vrijeme poroda.

Bez obzira da li muž želi da prisustvuje porodu ili ne, treba da dolazi na kurs za parove, jer će se na taj način osjećati više kao otac, a manje kao bespomoćni posmatrač. On će vjerovatno postati emotivno vezan za svoje dijete, mnogo lakše od oca koji ostaje po strani dok njegova žena rađa.

Za portal svezabebe.ba piše,
Babica Sejda Džino, Viša Medicinska sestra



prirodan porod2016


srce2016
 
budi kum sos