fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

refleksologija-bebe-asja

Nakon što vašu bebu kroz nježni ritual masaže naviknete na ovu vrstu dodira, negdje od njenog trećeg mjeseca možete početi primjenjivati i drevna znanja refleksoterapije.  

Evo šta mame na Istoku znaju - na našim stopalima, dlanovima, licu, ušnim školjkama, nalaze se refleksne tačke za sve što postoji u našem tijelu – svaki organ, žlijezdu, dio tijela. Tu su kao nakupine nervnih završetaka koji putem centralnog nervnog sistema imaju direktnu vezu sa mozgom, svim funkcijama i dijelovima tijela.  

Za razliku od drugih uzrasta, baš kod beba ove su tačke najosjetljivije. To ne znači ništa loše, šta više, znači da bebe najlakše, najizravnije reaguju na ovu vrstu stimulaciju, dok su kod odraslih, usljed manjka stimulacije (nosimo čarape, cipele, nikada ne hodamo bosi, a to je blagotvorno), refleksne tačke ponekad “uspavane“.  

Njihova stimulacija:

1. podstiče cirkulaciju krvi i opskrbu ćelija;

2. podstiče cirkulaciju limfe, čiji je zadatak da tijelo štiti i čisti sve njegove ćelije;

3. poboljšava opskrbu nervnih ćelija i uspostavljanje neometanog protoka električnog toka koji struji tijelom;

4. putem centralnog nervnog sistema mozgu šalje poruku da obrati pažnju na dio tijela čiju smo refleksnu tačku dotakli, nakon čega on pokreće procese neophodne za ponovno uspostavljanje ravnoteže u tom dijelu tijela;

5. podstiče protok vitalne energije suptilnim kanalima koje zovemo meridijani. 

Ukratko, stimulacija refleksnih tačaka ponovno uspostavlja neometan protok sva četiri vitalna toka – krvotok, limfotok, električni tok nervnog sistema te protok vitalne energije meridijanima. Sve ovo tijelo vaše bebe dovodi u ravnotežu i podstiče njegovu prirodnu sposobnost da se samo obnavlja i liječi.  

Zašto je ravnoteža važna?

Zato što jedino tijelo u kojem ona vlada sve može funkcionisati neometano i bez nelagode. Bebe ne bi trebale imati kolike, i nemaju ih sve. Ako vašu bebu iznimno muče, možete biti sigurni da je riječ o neravnoteži.

Stimulacija refleksnih tačaka volim reći da ima efekat nježnog „propuhivanja svih cijevi“. Gdje god se u nekoj od njih (u jednom od pomenutih tokova) nalazi neko „zapušenje“, sve što je za nju vezano neće moći obavljati svoju funkciju na optimalan način. 

Na našim stopalima oslikano je cijelo naše tijelo. U slučaju beba, sasvim pojednostavljeno, ta slika otprilike izgleda ovako:

refleksne-tacke

Pravila su ista kao kod masaže bebe – mirna, topla prostorija, prijatni zvukovi, prirodno ulje, nježan ali konkretan dodir. Ono što je novo jeste da se sada trudite svjesno preći preko svakog milimetra bebinog stopala, na primjer. Kada niste u mogućnosti masirati stopala, u nekom prevoznom sredstvu, na primjer, isto možete raditi sa dlanovima ili uhicama. Refleksologija lica posebna je tehnika koja djeluje u slučajevima oštećenja mozga i koristi se u radu sa bebama kojima je potreban ozbiljan vid pomoći.  

U suštini, nije važno da poznajete specifične tačke i zone prikazane na gornjoj slici. Uopšte ne morate biti nikakav ekspert u ovom polju. Ako se trudite da pređete cijelu površinu stopala, dotaći ćete sve refleksne tačke koje trebate dotaći. Također, nije važno da ih sve poznajete ni zato što se, čak i da znate gdje nešto boli vašu bebu, nikada ne stimuliše samo refleksna zona za taj dio tijela, već cijelo stopalo, sve zone, i sve tačke. To je zato što ne znamo gdje je izvor problema, gdje je ona blokada koja je cijeli sistem dovela u neravnotežu. Možda najjednostavnija tehnika rada je koristiti se palcem (kada prelazimo preko tabana) i ostalim prstima (na gornjoj površini stopala, koja predstavlja područje leđa).   

Najvažnije za refleksologiju je da znate da je potpuno bezbjedna, da ne može ni u kom slučaju nauditi, samo pomoći. Moždano stablo, završni dio kičmene moždine kroz koji prolaze svi nervni impulsi koji putuju ka mozgu, ima jedan „poklopac“. Kada istu refleksnu tačku ili zonu, stimulišete već treći put, taj impuls neće ni proći do mozga. On je poruku već primio i „poklopac“ je spušten. Ne morate se, dakle, bojati da ćete prestimulisati bilo koji organski sistem. Refleksologija je zato primjerena za svaki uzrast i u svakoj situaciji. U najgorem slučaju, ako tijelu nije potrebna ova vrsta stimulacije, neće se desiti ama baš ništa.  

Masirajte ušne školjke i probudite organizam

Da li ste nekada primjetili da vaša beba trlja uši kada je nešto muči? Ona tada stimuliše refleksne tačke! To je prekrasan instinkt sa kojim dolazimo na svijet, a koji se kasnije, nažalost, izgubi. Kao odrasli, ne volimo da nam neko dodiruje uši. Osjetljive su i nimalo ne prija kada ih se dira. Šteta! Svako jutro prije nego ustanete iz kreveta, detaljno izmasirajte svoje ušne školjke! Probudit ćete cijeli organizam. Uradite to i kao posljednju stvar prije spavanja. Tijelo će vam biti jako zahvalno. I, naravno, kako budu rasla, njegujte ovaj instinkt kod svoje djece - koristit će im cijeli život.

Za kraj, reću ću vam ono što je meni, pored toga da je potpuno bezbjedna, najljepše kada je refleksologija u pitanju - stimulacija refleksnih tačaka na nivou fizičkog tijela, nema uticaja samo na njega, već i na ostala tri nivoa našeg bića – psihički, mentalni i duhovni. Neravnoteža u bilo kojem od njih, manifestovat će se u ostalima, jer su svi međusobno isprepleteni. I obratno, ponovno uspostavljanje ravnoteže djeluje na sve nivoe bića!

Refleksologija vašem djetetu kroz život može pomoći ne samo kada ga nešto boli ili žulja, već i kada je emotivno uznemireno, mentalno iscrpljeno... Ovo je bezvremeno, univerzalno i beskrajno jednostavno znanje koje nam je bezgranično dato na korištenje.

Za portal svezabebe.ba piše,
Asja Gavrilescu, Refleksologinja