fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

epiziotomija

Prije planiranja trudnoće, muškarci i žene bi trebali uraditi neke osnovne preglede zbog sve veće učestalosti spolno prenosivih bolesti i drugih reproduktivnih bolesti. Buduće majke bi trebale posjetiti ginekologa i obaviti kompletan sistematski ginekološki pregled.

Taj pregled uključuje razgovor pacijentice sa ginekologom o dosadašnjim tegobama, ukoliko postoje, te palpacijski i vaginalni ultrazvučni pregled. Tokom palpacijskog pregleda, ginekolog će uzeti bris za Papa test koji je iznimno važan za rano otkrivanje svih spolno prenosivih infekcija poput Humano papiloma virusa (HPV), Trichomonas vaginalis i Gardnerella vaginali.

pregled

Liječiti oba partnera

Postoje mikroorganizmi koji mogu izazvati tzv. sekundarnu neplodnost i oni zahtijevaju dodatnu mikrobiološku obradu cervikalnih briseva. To su klamidija (Chlamydia trachomatis) i mikoplazme (Mycoplasma moninis i Ureaplasma urealiticum).

Zbog komplikacija koje može izazvati u trudnoći (prijevremeni porod, prijevremeno prsnuće plodovih ovoja) i nakon poroda kod novorođenčeta (upala pluća, meningitis, sepsa) važno je isključiti i postojanje infekcije Beta hemolitičkim streptokokom grupe B.

Ukoliko se dokaže infekcija bilo kojim od navedenih uzročnika, oba partnera se trebaju liječiti. Ukoliko Papa bris pokaže bilo kakve promjene, ginekolog će pacijenticu uputiti na liječenje prije planirane trudnoće. Palpacijski ginekološki pregled je važan za utvrđivanje bilo kojih odstupanja od normalnog položaja i veličine maternice i jajnika.

Važnost ultrazvučnog pregleda

Vaginalni ultrazvučni pregled je važan za utvrđivanje slike u radu unutrašnjih organa i identificiranje bilo kojih nepravilnosti koje mogu otežati začeće ili trudnoću. Njime se mogu otkriti manji ili veći miomatozni čvorovi na maternici, kao i djelomične ili potpune pregrade i druge anomalije maternice.

Ova pretraga može otkriti ciste na jajnicima (najčešće funkcionalne, zatim endometriotične i rjeđe dermoidne) te tzv. mikrocistične ili policistične jajnike, koji su češći problem. Ukoliko pacijentica ima dijagnozu miomatoznih čvorova, ginekolog može predložiti njihovo uklanjanje jer mogu stvoriti komplikacije u trudnoći i prilikom poroda. Endometriotične i dermoidne ciste jajnika kao i eventualne tumore jajnika također treba riješiti prije planirane trudnoće.

Ginekolog također može naručiti dodatne pretrage nakon izvršenog pregleda pacijentice ukoliko postoje indikacije za to (prijašnje neuspjele trudnoće, ranije teže ginekološke bolesti i češće upale u području jajnika, loš nalaz Papa testa i slično).


Harmony web banner



srce2016
 
budi kum sos