fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

ismeta_coric

Naziv ovog izuzetno važnog portala ''Sve za bebe'' mi je dao odličan uvod za današnji tekst. Kako je naš pristup zdravlju, prehrani i životu uopšte holistički počela bih od početka - od   prirodne i zdrave prehrane budućih roditelja, a naročito buduće majke tokom trudnoće. Zdravlje budućih roditelja će u znatnoj mjeri uticati na zdravlje njihove djece a način života  buduće majke daje temelj zdravlja i prije rođenja djeteta.

Ukoliko iz bilo kojih razloga niste uspjeli ranije uvesti zdrave prehrambene navike, kada  se odlučite za roditeljstvo onda to svakako učinite što prije. Odabir prirodnih i cjelovitih   namirnica je zasigurno najmudriji izbor. Svaki trud će se itekako isplatiti, pa će tako i buduće majke koje su svjesne ovih činjenica uživati u svom ''blaženom stanju'', bez mučnina i frustracija. Prirodna i zdrava prehrana imaće uticaja na tok poroda, pomoći će i bržem   oporavku nakon poroda, ali i na kvalitetu i količinu mlijeka u prvim mjesecima života bebe.  Dakle, ovakvim pristupom ne samo da ćemo učiniti ''Sve za bebe'' nego i za zdravlje budućih   roditelja.

Uvođenjem promjena u prehrani smanjite a zatim i potpuno izbacite neke od namirnica za  koje znate da nemaju nikakve nutritivne vrijednosti, ili su čak i štetne, i uvedite u jelovnik što više prirodnih i zdravih namirnica. Izbjegavajte smrznute, procesirane i industrijske namirnice sa dodatkom boja, punila, aditiva, konzervansa, gazirane i stimulirajuće čajeve i napitke, alkohol, jake začine, kafu, namirnice koje sadrže bijeli šećer, bijelo brašno i inače previše pekarskih proizvoda, i jako zasoljena i začinjena jela. Ne treba pretjerivati sa voćem i sokovima. Tokom trudnoće treba izbjegavati i neke začinske biljke kao što su pelin, sladić, kadulja, previše peršuna. (Izvor: Knjiga "Za bebe i djecu - Cjelovita i organska prehrana od trudnoće do školske dobi'' Jadranka Boban Pejić)

ishrana-trudnica

Uvedite u prehranu: 

- cjelovite žitarice i njihove proizvode (riža, ječam, zob, amaranth, quinoa, heljda, pšenica,   kukuruz, pir, teff) 

- povrće – korjenasto, okruglo, lisnato 

- mahunarke – leća, smeđa, zelena, crvena, leblebije, različite vrste graha, soja i sojini proizvodi u ograničenim količinama 

- orašaste plodove i sjemenke – lješnjik, badem, indijski oraščić, orasi, sezam, sjemenke tikve, suncokret, chia sjemenke 

- hladno cijeđena nerafinisana ulja  

- u slučaju izrazite želje povremeno malu količinu ribe, mesa peradi i mliječnih proizvoda.

Potrudite se da navedene namirnice budu što kvalitetnije, po mogućnosti iz lokalnog eko uzgoja. Treba naglasiti da je potreban oprez sa mesom i mliječnim proizvodima zbog previše masnoća i sadržaja hormona. Radi se o hormonima koji se prirodno nalaze u kravljem  mlijeku ali i o vještačkim hormonima koji se dodaju stočnoj hrani, koji štete zdravlju i majke i bebe.

Ako postoji izrazita želja za mlijekom i mliječnim proizvodima bolje uzimati prirodno fermentisane proizvode (npr. jogurt) u manjim količinama, jer su lakše probavljivi.

Za portal svezabebe.ba piše,
Dr. mr. Ismeta Ćorić
, savjetnica za prirodnu prehranu i učitelj makrobiotičkog kuhanja



prirodan porod2016


srce2016
 
budi kum sos