fbpx
facebook twitter youtube pinterest instagram

Norveška se nalazi na prvom mjestu izvještaja organizacije Save the Children koja je uradila istraživanje o tome koja je zemlja na svijetu najbolja za majke. BiH se nalazi na 54. mjestu, što i nije tako loše s obzirom na to da se na spisku nalazi 179 zemalja.

U 16 godina provođenom ispitivanju "Stanje majki u svijetu", Norveška je zauzela prvo mjesto na osnovu ekonomske situacije, situacije u zdravstvu, ulaganja u zdravlje i dobrobit majki i djece, te ostalih značajnih stvari koje majke čine zadovoljnim.

"Norveška ima bogatstvo, ali oni također ulažu u zdravlje i blagostanje majki i njihove djece, što je jedan od visokih prioriteta", rekla je Carlyn Miles, predsjednica organizacije Save the Children.

Situacija u BiH

Bosna i Hercegovina se nalazi na 54. mjestu nakon što su zbrojeni bodovi podaci o broju smrtnih slučajeva majki, broju preminule djece mlađe od pet godina, očekivanom broju godina formalnog školovanja, bruto nacionalnom dohotku po stanovniku, te učešću žena u vlasti. Tako stoji da je u 2013. godini u našoj zemlji stopa preminulih majki (tokom trudnoće ili porođaja) bila jedna na 9.700, a da je 6,6 od 1.000 djece mlađe od pet godina preminulo.

Ispred BiH nalaze se Slovenija (15.), Hrvatska (30.), Srbija (35.), Makedonija (37.), te Crna Gora (42.).

Iako je važila za "obećanu zemlju, zemlju snova", Amerika je tek na 33. mjestu, te je u izvještaju porede sa Srbijom i BiH. Najgora zemlja za majke je Somalija, u kojoj umire jedna od 18 majki, a do pete godine premine jedno od 145,6 djece.

"Moramo učiniti više kako bismo osigurali da majke i bebe imaju pravu šansu za preživljavanje i sretan, zdrav život, bez obzira na to gdje žive. Save the Children vjeruje da majka u Somaliji ili Americi zaslužuje iste šanse kao i majka u Norveškoj", rekla je Miles.

Najbolje zemlje za majke

1. Norveška

2. Finska

3. Island

4. Danska

5. Švedska

6. Holandija

7. Španija

8. Njemačka

9. Australija

10. Belgija

...

171. Gvineja

172. Čad

173. Obala Slonovače

174. Gambia

175. Niger

176. Mali

177. Centralna Afrička Republika

178. Kongo

(svezabebe.ba/Klix.ba)




srce2016
 
budi kum sos